Sadhu


Sadhu to hinduski święty mąż i jednocześnie wędrowny asceta, którego spotkać można na ulicach wielu indyjskich miast i miasteczek. Słowo „sadhu” w sanskrycie oznacza „dobrego człowieka”, czyli w tym znaczeniu takiego, który zrezygnował z przyjemności i zdecydował się na życie w samotności koncentrując się na swoim rozwoju duchowym. To dlatego owi mężczyźni najczęściej zakładają szaty w kolorze ochry symbolizującym wyrzeczenie się.

Tyle przynajmniej mówi teoria. W praktyce wielu sadhu, których spotyka się na ulicach, to jedynie osoby pragnące zarobić kilka rupii pozując turystom do zdjęć. Często to po prostu zwykli przebierańcy, których potem można zobaczyć na wielu zdjęciach przywiezionych z Indii czy Nepalu.

Tego sadhu spotkałam na jednej z uliczek w Puskharze. Jego stopy wyglądały tak, jakby przeszedł dziesiątki kilometrów.
Czy był „prawdziwy”?
Nie wiem.

Pin It

5 Komentarzy

 1. Wspominając o stopach pomyślałem, że szkoda… szkoda, że nie masz ich zdjęcia! A może jednak? :-)

  3rd Czerwiec 2011 at 09:21

  • Nie, nie mam zdjęcia stóp.
   Wyglądały fatalnie, były całe poranione i powykręcane, dlatego myślę, że ten pan czułby się co najmniej mało komfortowo, gdybym zaczęła je fotografować. Poza tym ja szczerze niecierpię epatować takimi widokami. I dlatego takich zdjęć nie robię. Podobnie jak wiszących przepuklin żebraków, dzieci leżących na ulicy i oblepionych muchami i innych takich widoków, które m.in. w Indiach są na porządku dziennym…
   Wolę pokazywać ludzi w taki sposób, w jaki sami chcieliby się widzieć:)

   3rd Czerwiec 2011 at 11:56

 2. Takie podejście jak najbardziej rozumiem. Nie wiedziałem, że jego nogi wyglądały w aż tak dramatycznie. W takim przypadku rzeczywiście lepiej było ich nie fotografować.

  3rd Czerwiec 2011 at 12:24

  • No wiem, że nie wiedziałeś, bo przecież nic nie napisałam.
   Biedak nie mógł nawet dobrze stąpać:(

   3rd Czerwiec 2011 at 18:04

 3. Dżast

  Ale uśmiech go nie opuszcza, a wygląda na całkiem szczery. I za to tych ludzi kocham.

  7th Listopad 2011 at 04:20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 • RSS
 • Facebook
 • Flickr