Średniowieczny urok Bhaktapuru

Bhaktapur to prawdziwy klejnot Doliny Katmandu. Na każdym kroku można tam znaleźć dziesiątki wiekowych hinduskich i buddyjskich świątyń oraz wspaniałe pałace. Niektóre z tych przepięknie rzeźbionych budynków datują się nawet na XII wiek i chociaż znakomita większość spośród nich została zniszczona podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło Bhaktapur w 1934 roku, zostały one odrestaurowane i zachwycają do dzisiaj.Najwspanialszą budowlą na bhaktapurskim Durbar Square jest pałac królewski znany pod nazwą Pałacu 55 Okien. Dawna siedziba nepalskich monarchów przyciąga z daleka uwagę prawie każdego, a misternie rzeźbione drewniane okna, drzwi czy wewnętrzne krużganki prezentują niewątpliwy talent Newarów – mieszkańców Doliny Katmandu. Zaraz obok pałacu znajduje się Złota Brama, prawdziwe arcydzieło sztuki i jednocześnie wejście do świątyni bogini Taleju, czyli patronki doliny.

Duże wrażenie robi pagoda Nyatapola wybudowana w 1708 roku i poświęcona prawdopodobnie tantrycznej bogini Siddi Lakszmi. Co ciekawe, pagoda jest na stałe zamknięta, mimo iż prowadzą do niej wysokie schody umieszczone na pięciu platformach. Na każdej z platform znajduje się para sporej wielkości posągów i wierzy się, że każda z tych pięciu par posągów jest pięciokrotnie albo nawet dziesięciokrotnie silniejsza od pary znajdującej się niżej: słonie są silniejsze od zapaśników, lwy – olbrzymy od słoni, mityczne gryfony od lwów – olbrzymów, a półboginki Baghini i Singhini od gryfonów.

To tylko przykłady imponujących zabytków, jakie można znaleźć w Bhaktapurze, bo w rzeczywistości przepiękne budowle znajdują się na każdym kroku.

Bhaktapur bardzo dobrze zwiedza się piechotą, gdyż jego najstarsza część została zamknięta dla ruchu ulicznego. Tym samym uliczki są bardzo spokojne, życie toczy się bardzo wolno i nie przesadzę stwierdzając, że miasto nie zmieniło wiele ze swojego wyglądu sprzed setek lat.

Bardzo łatwo tam dotrzeć z pobliskiego Katmandu i warto zatrzymać się na dłużej.

Pin It

2 Komentarzy

 1. bobiko

  jak to jest…ze bieda piszczy a ich stać na takie renowacje ważnych budynków?

  26th Luty 2011 at 19:49

 2. mają wsparcie z UNESCO – cała Dolina Kathmandu jest wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego:)

  27th Luty 2011 at 11:30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 • RSS
 • Facebook
 • Flickr