Buddha Park czyli szalony mnich w akcji

Nad brzegiem Mekongu, zaledwie 25 kilometrów od stolicy Laosu, Vientiane, znajduje się miejsce znane wszystkim jako Buddha Park. Prawdziwa nazwa tego skrawka zieleni to Sala Xieng Khuan. „Sala” zarówno w języku laotańskim jak i tajskim oznacza „miejsce medytacji” i została wybudowana przez charyzmatycznego mnicha Luang Pu Bunleua Sulilata.

Dziwaczne rzeźby sprawiają wrażenie wiekowych, ale nic bardziej błędnego – powstały zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Pomysłodawca parku, wspomniany mnich, połączył filozofię buddyjską, wierzenia hinduistyczne oraz mitologię i w ten sposób powstało coś zupełnie unikatowego i dziwacznego. Przez niektórych z tego właśnie powodu mnich był uważany za swego rodzaju szarlatana.

W latach pięćdziesiątych Bunleua Sulilat pobierał nauki u hinduskiego guru w Wietnamie, a po przyjeździe do Laosu zyskał wielu zwolenników, wraz z którymi w 1958 roku zaczął budować to surrealistyczne miejsce na brzegu rzeki. Do dziś w Buddha Parku można znaleźć nie tylko posągi Buddy czy bóstw hinduskich, ale również różnego rodzaju rzeźby ludzi, zwierząt i demonów – wszystkie bez wyjątku zbudowane z cementu.

Jego dzieło nie zostało ukończone – w 1975 roku uciekł do Tajlandii w obawie przez komunistami i tam stworzył bliźniaczą wersję parku – Sala Keoku w Nong Khai.

Podobały mi się te wszystkie groteskowe rzeźby. Byłam tam przed samym zamknięciem (istniała nawet poważna obawa, że w ogóle nie zdążę), wychodzili właśnie ostatni zwiedzający i zostałam zupełnie sama. Zrobiło się bardzo ciekawie…

Pin It

2 Komentarzy

 1. kazik

  Bardzo ciekawe miejsce, o ktorym pewnie malo kto wie.
  Czy byly jakies idee, aby dokonczyc ten Buddha Park?

  17th Luty 2011 at 19:39

 2. Przyznam, że nie mam pojęcia, czy były kiedykolwiek tego typu plany… Ale nie sądzę.
  Miejsce jest faktycznie bardzo klimatyczne i chciałabym kiedyś zobaczyć jego tajski odpowiednik:)

  17th Luty 2011 at 21:07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 • RSS
 • Facebook
 • Flickr