90 mieć lat


W pierwszej wersji usłyszałam, że ta starsza pani ma aż 95 lat, w drugiej, że „może tylko 87…”, więc przyjmijmy, że 90 lat to taka średnia.

Spotkałam ją w jednej z górskich wiosek Hmongów położonych w okolicy Sapa w Wietnamie. Opowiadano mi, że mieszka ze swoją rodziną, ale nie chce być tylko na ich utrzymaniu, więc czasami pierze ubrania sąsiadom i w ten sposób zarabia pieniądze. Nie ma żadnej określonej stawki godzinowej, wszyscy płacą jej tyle, ile mogą. Zapewne są to raczej symboliczne kwoty, bo nikt tam nie cierpi na nadmiar gotówki. Zresztą bardzo często mieszkańcy wioski wcale nie chcą, aby to ona robiła im to pranie, bo przecież mogą je zrobić sami, ale… nie potrafią jej odmówić.

Byłam pod sporym wrażeniem, że w tym wieku jest w tak dobrej kondycji, ale przede wszystkim spodobała mi się jej twarz. Poprosiłam nawet jedną z młodszych kobiet Hmong znających angielski, aby powiedziała babcince, że pięknie wygląda. Tak zrobiła, a wtedy staruszka zaczęła się śmiać i nie mogła przestać.

Pin It

4 Komentarzy

 1. tsar

  Przepiękne jest to, że nie potrafią jej odmówić :). Uśmiałem się okropnie.

  21st Styczeń 2011 at 10:48

 2. też uśmiałam się, kiedy to usłyszałam;)

  21st Styczeń 2011 at 12:44

 3. Janusz 'Kali' Kaliszczak

  Heh :) Też bym jej nie odmówił ;)

  21st Styczeń 2011 at 14:38

 4. ja też nie;)
  Doskonale ich wszytkich rozumiem:)

  22nd Styczeń 2011 at 13:40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 • RSS
 • Facebook
 • Flickr