Jesteśmy Algierczykami

Przypadek sprawił, że się poznaliśmy. Ich była piątka, ja sama jedna i Riadowi przypadło w udziale miejsce obok mnie w autobusie jadącym z Casablanki do Essaouiry.Pytali, skąd jestem. Kiedy powiedziałam, że z Polski, okazało się, że bardzo dobrze są zorientowani w aktualnych wydarzeniach.
– A skąd oni są?
– Jesteśmy z Algierii. – usłyszałam.
– Algieria? Algieria? – myślałam gorączkowo i nie przychodziło mi do głowy nic sensownego na temat tego kraju. Wiedziałam, że jest tam pustynia. I jakoś tak mało pozytywnie Algieria kojarzyła mi się ogólnie rzecz biorąc. Więc powiedziałam tylko:
– Algieria? Jesteście pierwszymi Algierczykami, jakich poznałam!

Nadia, Hanane, Nabil, Smail i Riad – takie były ich imiona.
Przegadaliśmy kilka godzin. O ile w ogóle zaistniałe okoliczności można nazwać rozmową – mój francuski pozwalał jedynie na konwersację w podstawowym zakresie, a większość z nich prawie wcale lub w bardzo niewielkim stopniu mówiła po angielsku.

Rozstaliśmy się na dworcu autobusowym w Essaouirze. Oni pojechali do swojego znajomego, ja do mojego hotelu. Obawiałam się, że już nigdy się nie spotkamy, ale kolejny przypadek sprawił, że następnego ranka natknęłam się na nich na jednej z wąskich uliczek Essaouiry.

Spędziliśmy ze sobą cały długi dzień. Poznawaliśmy się coraz lepiej i lepiej. Coraz łatwiej nam się rozmawiało. Opowiadali mi o sobie i swoim życiu. Żartowali, że cały świat kojarzy Algierię jedynie z islamskimi terrorystami. Algierczycy – niezwykle dumni, czasem porywczy, ale przede wszystkim troskliwi.

Opiekowali się mną mówiąc, że przecież jestem dla nich jak młodsza siostra. I  „mam zobaczyć, jak to jest być w towarzystwie Algierczyków”.

Tak minął prawie tydzień. Były dobre i złe chwile. I mnóstwo czasu, aby przekonać się, że można na sobie polegać.

Nadia, Hanane, Nabil, Smail i Riad – moi przyjaciele z Algerii.

Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  • RSS
  • Facebook
  • Flickr